Doprovodný program

Využití kreativity v průmyslu

Výstava je ukázkou sériově vyráběných výrobků, strojů a zařízení, jejichž design byl vytvořen pro české a slovenské výrobce. Představí návštěvníkovi novou estetickou hodnotu (v porovnání se starým designem) produktů a současně některé aspekty, které formální pojetí produktů, tedy tvorbu jejich designu ovlivnily. Mezi ně patří především cílové skupiny a prostředí, v němž jsou produkty používány a jejich diverzita, ale také jejich funkce, výrobní technologické postupy či bezpečnost a normy.

Výstava „Buď prvním!“

Ikonické baťovské heslo „Buď prvním!“ vzbuzuje v lidech rozdílné emoce. Co vlastně znamená být prvním? Je to soutěživost? Tlak na výkon? Nutnost dosahovat výsledků? Potřeba vyhrát? Zkuste si to heslo přečíst ještě jednou a vyložte si ho baťovsky: „Buď prvním!“ – neboli, najdi odvahu udělat krok jiným směrem, než jde většina. Hledej, nevzdávej se, neboj se změň. Výstava „Buď prvním!“ představuje průkopnické aktivy, které proslavily Zlín celosvětově a připomíná Tomáše Baťu způsobem, který pro něj byl tak typickým – skrze průkopnictví. Cílem výstavy je definovat hlavní průkopnické aktivy firmy Baťa, které ve své činnosti uplatnila jako první, nebo se mezi první řadila.

Výstava „Tvůrci fenoménu Baťa“

Ve firmě Baťa působily desítky až stovky skutečných odborníků ve svém oboru. Není žádným tajemstvím, že Tomáš Baťa byl proslulý svou touhou obklopovat se jen těmi nejlepšími. Jména mnohých z nich jsou však zapomenuta, protože když se řekne Baťa, okamžitě se člověku vybaví zakladatel Tomáš, následně Jan Antonín nebo Tomáš junior. Kdykoliv ale samotný Tomáš Baťa hovořil o firmě, říkal: „naše boty, naši zákazníci, naše cokoliv“ – firmu nepovažoval za svou a apeloval i na své následovníky ve své morální závěti, aby v tomto pojetí pokračovali. Výstava „Tvůrci fenoménu Baťa“ představuje téměř pět desítek osobností, a to včetně několika důležitých žen. Široká veřejnost se může seznámit s jejich začátky u firmy Baťa, karierním růstem i jejich přínosem pro fenomén Baťa.

Výstava „Tomáš Baťa a jeho Zlín“

V dubnu letošního roku byla ve Svitavách otevřena nová baťovská výstava s názvem „Tomáš Baťa a jeho Zlín“. Možná vás napadla otázka, proč právě ve Svitavách. Odkaz Baťa oslovuje mnohé a oslovil také mladou studentku Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, nadějnou grafičku – Janu Šivákovou, která je rodačkou právě ze Svitav. Jana v prvním ročníku navštěvovala předmět Systém řízení Baťa, kde se vůbec poprvé potkala s odkazem a filozofií Baťa, a to ji uchvátilo natolik, že se rozhodla v rámci svého studia vytvořit panelovou výstavu o Tomáši Baťovi, jeho odkazu a životě ve Zlíně. Objevte život a dílo jednoho z nejvýznamnějších podnikatelů v československé historii.

Baťovský čtecí koutek

V rámci konference „Baťův odkaz světu“ se můžete těšit na zcela jedinečné odpočinkové místo, a sice takzvaný baťovský čtecí koutek, ve kterém se budete moct seznámit jak s dobovou, tak i současnou baťovskou literaturou. K prolistování pro vás budou připraveny autentické noviny i významné originály tiskovin z firmy Baťa. Součástí čtecího koutu pak bude také prodej baťovské literatury a zboží s tematikou Baťa.

Průmyslová fabrika

Prezentace vývoje Baťových závodů doplněná moderními digitálními technologiemi pro podporu organizace a řízení výrobních procesů. Součástí je i prezentace ergonomických novinek, vyvíjených na Ústavu průmyslového inženýrství a informačních systémů, Fakulta managementu a ekonomiky, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

Centrum výzkumu obouvání: Diagnostika pohybového aparátu

Centrum bude v době konání konference prezentovat současné trendy a technologie z pohledu posuzování a měření chodidel. Zájemci se mohou těšit na možnost komplexní diagnostiky chodidel jako celku a odbornou konzultaci s návrhem konkrétního řešení na míru.

Centrum výzkumu obouvání Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně je výzkumnou jednotkou s celosvětovou působností pro výzkum, vývoj a testování obuvnických materiálů, technologií a designu. Základní filozofií centra je navrhovat zdravou, funkční a komfortní obuv, která bude splňovat požadavky dnešních zákazníků. V oblasti technologické se centrum zaměřuje na vývoj a výzkum nových materiálů pro obuvnický průmysl především v oblasti 3D a 4D technologií, hi-tech materiálů a smart inovací. Všechny inovace korespondují s nejnovějšími trendy v oblasti obuvnictví a eco-friendly důrazem na produkt i samotný výrobní proces.

Laboratoř diagnostiky pohybového aparátu se po odborné stránce zaměřuje nejen na správnou funkci a postavení nohou a chodidel a jejich zhodnocení ve statické i dynamické zátěži, ale také na kompletní diagnostiku a poradenství s návrhy konkrétního řešení na míru.

Společenský večer ve vile Tomáše Bati

Společenský večer v rámci konference „Baťův odkaz světu“ se uskuteční v inspirativních prostorách Baťovy vily. O hudební program se postará Paper Moon Trio, dámy ze Slovenska, které vám akusticky zahrají známé melodie ze třicátých let. V přátelské atmosféře budete moct ochutnat dezerty podle receptury Marie Baťové, stejně jako budete seznámeni s interiérem vily, ve které Marie společně se svým mužem Tomášem žila.

Adresa: Baťova vila, Gahurova 292, 760 01 Zlín
Začátek: 19:00