EXKURZE

Exkurze Continental

Společnost Continental Barum s.r.o. se sídlem v Otrokovicích je největší evropský výrobce pneumatik pro osobní, lehká užitková, nákladní, autobusová a speciální vozidla. V regionu má gumárenství dlouholetou tradici, kterou započal Tomáš Baťa, když v roce 1932, kdy začal vyrábět pláště na nákladní vozidla převážející jeho výrobky, tedy boty po republice i dále. V roce 1972 byla slavnostně otevřena pneumatikárna v blízkých Otrokovicích a v tomto průmyslovém areálu ročně vyrobí více než 5200 zaměstnanců kolem 19 milionů osobních plášťů a na 1,4 milionů nákladních a industriálních plášťů. Své důležité místo zde má i strojírenská výroba osobních vulkanizačních forem.
Otrokovická společnost vyrábí pneumatiky prémiové značky Continental, speciálních značek Uniroyal a General Tyre, budgetových značek Barum a Matador a mnoho jiných. Jedna z nejznámějších a nejdůvěryhodnějších českých značek, značka Barum byla registrována již v dubnu 1948. Firma Continental Barum se hlásí k baťovským principům svým managementem výrobního systému, má zavedenu týmovou práci a využívá i další moderní metody zlepšování procesu a zeštíhlováním výroby, jež vycházejí z japonských modelů řízení.
V rámci exkurze bude možné vidět nový robotický sklad postavený v areálu společností Continental Otrokovice zahájil svůj provoz v prosinci 2023 se slavnostním otevřením 29. ledna 2024. Jedná se o samoobslužný plně automatický velkokapacitní, takzvaný high-bay storage sklad hotových výrobků. Sklad, na asi 10 000 m2, pojme až 900 000 osobních plášťů. Nový sklad má plně automatizovaný systém ukládání a vykládání a nadstandardní protipožární zabezpečení.

VIVA

Přední česká průmyslová kovárna založená v roce 1992, která navazuje na tradici kovárny firmy Baťa, jež vznikla v roce 1932. Specializuje se na výrobu zápustkových výkovků z legovaných, mikrolegovaných, uhlíkových a konstrukčních ocelí, a to včetně bezpečnostních dílů. Strategie firmy je založena na spolupráci se špičkovými evropskými a světovými firmami, s nimiž buduje stabilní a dlouhotrvající spolupráci. V současné době zaměstnává přes 400 zaměstnanců a ve své kategorii patří mezi 5 nejlepších zaměstnavatelů v ČR.

TAJMAC -ZPS

Výrobní program společnosti TAJMAC-ZPS, a. s., se skládá z vysoce výkonných obráběcích center, dlouhotočných automatů a vícevřetenových automatů. Stroje se uplatňují v nejnáročnějších průmyslových odvětvích na všech světových trzích a získaly si velmi dobrou pověst pro svoje vysoké technické parametry, přesnost a spolehlivost.
V rámci exkurse ve společnosti návštěvníci budou mít možnost zhlédnout v prostorách společnosti TAJMAC – ZPS výrobní buňku 4.0 FAMC 1260i vyvinutou v rámci společného projektu se společností INTEMAC a dalšími technologickými partnery, buňku fungující plně na principech Industry 4.0. vč. využití umělé inteligence pro identifikaci polotovarů.

INTEMAC je kompetenční a inovační centrum založené pro podporu výrobních a technologických firem.
Implementující ve společnostech pro zvýšení efektivity jejich procesů principy Průmyslu 4.0 – tzn. flexibilních výrobních systémů, pokročilých technologií, digitalizace, vývoje a inovací.

AMAZON

Distribuční centrum internetového obchodu Amazonu v Kojetíně je moderním a inovativní společnost, kde s každodenními úkoly zaměstnanců pomáhají speciální robotické jednotky. Jedná se o první robotické centrum svého druhu vybudované v České republice. Připravují se v něm, balí a odesílají zákazníkům drobné položky, jako jsou knihy, elektronika a spotřební zboží. Budova centra je jednou z ekologicky nejšetrnějších průmyslových staveb v zemi, vybavená foto-voltaickou elektrárnu o výkonu čtyř megawattů – to pro představu odpovídá průměrné roční spotřebě asi 1 400 českých domácností. Exkurse uspokojí hlavně ty návštěvníky, které zajímá oblast logistiky, zlepšování procesů, digitalizace či nových technologie ve skladování.